Czym się kierować wybierając słoiczki na przetwory?
Przygotowanie przetworów powinniśmy zacząć od sporządzenia prawdziwej listy tego, czego potrzebujemy, by zrobić dany dżem czy konfiturę. Taki plan można zrobić kilka miesięcy wcześniej, kierując się okolicznościowym kalendarzem owoców oraz warzyw. Pokazowo dekoracyjne słoiczki na przetwory z dobrym dżemem truskawkowym powinny pojawić się w naszej spiżarni w drugiej połowie czerwca, kiedy owoce są nie jedynie najtańsze, jednak także najdojrzalsze, więc mają najwięcej atutów smakowych i wartości pożywnych.
Jakie właściwości powinny mieć odpowiednie słoiki na przetwory?
Zaopatrując się w słoiczki na przetwory i do zapraw, musimy pamiętać o tymże, iż tego rodzaju naczynia muszą mieć odpowiednio duże ścianki oraz hermetyczne, nierdzewiejące zamknięcia. Szkło nie powinno być uszkodzone ani pęknięte, nie może także mieć wad. Zbyt cienkie czy uszkodzone szkło popękałoby w procesie pasteryzacji, natomiast jeżeli zakrętka czy korek będą dziurawe, do słoika niezwykle błyskawicznie ponownie przedostaną się bakterie, może także wygenerować się pleśń.
Jakie słoiki dobrać?
To w czym przechowujemy dżemy lub kiszone ogórki nie musi być popularnym słoikiem z białą pokrywą. Do ogórków we współzależności od ich wielkości można dobrać jakiekolwiek słoiczki na przetwory, niewielkie średnie lub niezwykle wielkie, będą właściwe. Do kompotów z czereśni lub truskawek warto wybrać półlitrowe słoje. Z kolei dżemy można robić w słoikach o kubaturze 250 ml, natomiast powidła dobrze będą się przedstawiały w mniejszych słoiczkach np. o pełnych kształtach. We wszelkich wypadkach najdoskonalsze są słoje z zakrętką rodzaju twist. Jeżeli chodzi o butelki, najdoskonalsze będą te półlitrowe zamykane gumowym korkiem.
Jak wyparzać słoiki do przetworów?
W wypadku produktów własnej roboty szczególnie istotne jest właściwe przygotowanie słojów oraz pokrywek. Nim zakąski trafią do słoika, należy wyparzyć naczynie i jego zamknięcie. Najprościej zrobić to zalewając wrzątkiem zbiorniki zamontowane w komorze zlewu. Powinny zostać w wodzie do czasu, aż ta przestygnie.